Abdullah Özyiğit: “Saltanatın getirilmesine izin vermeyeceğiz”  
31.10.2016
1225
Yazı Boyutu: A- A+

İl Başkanımız Abdullah Özyiğit: “Saltanatın getirilmesine izin vermeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması ile egemenliğin tek sahibinin millet olduğuna vurgu yaparak, ‘Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür’ tehdidi ile saltanatın tekrar kurulmak istendiğini ifade etti. Özyiğit, “Yeniden saltanatın getirilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, saltanatın kaldırılmasının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; Cumhuriyet değerlerinin yok edilmek istendiğini söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bugünkü Türkiye Devletini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisidir... Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir” sözlerini anımsatan Özyiğit, şunları söyledi:

“AKP İLE TEK ADAM DİKTASINI GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

“Cumhuriyetin ilanı ile ilk kez halk demokrasi, eşitlik gibi kavramlarla tanıştı. Cumhuriyetin temelinde; eşitlik, adalet, hukukun üstünlüğü, halkın egemenliği, demokrasi vardır. AKP, bugün ‘Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür’ tehdidi ile tek adam diktasını kurmak istiyor. Son olarak Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonla, iktidarın farklı bir sese tahammülünün olmadığını çok açık ve net yaşayarak gördük. OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile üniversite rektörlerin hiçbir seçim olmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından seçilmesinin önünü açıldı. İktidar eliyle, ülkemize saltanat tekrar getirilmek isteniyor. Saltanatın kaldırılmasının üzerinden 94 yıl geçti. Bugün ‘başkanlık sistemi’ adı altında yeniden saltanatın getirilmesine izin vermeyeceğiz.”